Terwijl veel bedrijven de economische context aandachtig afwachten, kiest Decospan resoluut voor actie. Met Nexus lanceert het familiebedrijf uit Menen een investeringsprogramma van 35 miljoen euro dat innovatie, duurzaamheid en productiecapaciteit naar een hoger niveau moet tillen. De voorstelling van het project vormde voor Vlaams minister-president Matthias Diependaele een goede reden voor een bezoek aan de site.
Naar aanleiding van de geplande uitbreiding van de site langs de Ringlaan in Menen ontving Decospan Vlaams minister-president Matthias Diependaele op zijn productiesite. Het bezoek, gefaciliteerd door Fedustria, vormde het ideale moment om Nexus voor te stellen: een strategische investering van 35 miljoen euro in efficiëntere, duurzamere productie. Tegelijk gingen industrie, overheid en sectororganisatie in gesprek over uitdagingen die de Vlaamse maakindustrie bezighouden, zoals energie, vergunningen en talentontwikkeling.

Als Belgisch familiebedrijf bouwt Decospan al decennialang aan een sterke internationale positie vanuit West-Vlaanderen. Die ondernemingszin vertaalt zich in een voortdurende zoektocht naar verbetering van processen, producten en productieomgevingen. De uitbreiding langs de Ringlaan en het Nexus-project vormen daarvan een logisch vervolg. Met de investering versterkt Decospan de concurrentiekracht van de site en creëert het ruimte voor verdere groei.
“Als ondernemer moet je vooruit. Als voortrekker in de industrie waren en zijn we progressief. Dan heb je snelheid nodig”, zegt CEO Pieterjan Desmet. “Die visie ligt al jaren aan de basis van de keuzes die we met Decospan maken. We investeren vanuit overtuiging en blijven bouwen aan een toekomstgerichte industrie in Vlaanderen.”


Tijdens het bezoek van minister-president Diependaele kwam ook het energievraagstuk uitgebreid aan bod. Voor veel productiebedrijven vormt de omschakeling naar meer duurzame energie een logische stap. Tegelijk botst die ambitie vaak op de realiteit van een elektriciteitsnet dat onder druk staat.
Ook Decospan ervaart die uitdaging. Daarom kiest het bedrijf voorlopig voor een hybride energiestrategie waarbij zowel elektriciteit als gas een plaats krijgen in het productieproces. Die keuze vloeit voort uit pragmatisme en bedrijfszekerheid. Een volledig geëlektrificeerde productieomgeving vraagt immers een infrastructuur die momenteel nog onvoldoende capaciteit biedt.
Naast energie kwamen vergunningstrajecten, beschikbare ruimte voor industrie en de opleiding van toekomstige medewerkers ter sprake. Vooral de onzekerheid rond vergunningen kan investeringen vertragen, terwijl bedrijven steeds vaker zelf een actieve rol opnemen in de ontwikkeling van technisch talent.

Fedustria faciliteerde het bezoek als vertegenwoordiger van de hout-, meubel- en textielindustrie. De federatie ziet dezelfde uitdagingen terugkeren bij tal van Vlaamse productiebedrijven, maar merkt tegelijk veel ondernemingszin en investeringsbereidheid binnen de sector. “We zien vooral veel goesting in West-Vlaanderen. Laat ons trachten dit verder te ondersteunen”, aldus Karla Basselier.
Ook de minister-president benadrukte tijdens het overleg het belang van ondernemerschap voor Vlaanderen. “Ondernemerscultuur is deel van Vlaanderen. We get things done. Dat moeten we verder blijven stimuleren en mogen we trots op zijn.”
Met de uitbreiding in Menen en de Nexus-investering geeft Decospan een duidelijk signaal. Vlaamse industriebedrijven blijven investeren in innovatie, duurzaamheid en lokale verankering. Tegelijk vragen ze een ondernemingsklimaat dat hen toelaat die ambities ook effectief waar te maken.
